NEWTON Information Technology, s. r. o. Týdeník RESPEKT

Pomocí šipek u zvýrazněného slova se pohybujete v článku o jeden výskyt vpřed nebo vzad.

Zpet Další dotaz

Respekt   Jak nezkurvit další generaci   03.03.1997
Z domova - Autor: Kateřina << Zachovalová>>  Autorka je studentkou žurnalistiky FSV UK. - Strana: 05

Jak nezkurvit další generaci

Originální způsob, jak ochránit děti před vulgárními výrazy, vymysleli v okresním městě Jeseník (13 800 obyvatel). Tamního starostu Petra Košackého velmi rozhořčil překlad názvu amerického filmu Doom Generation - Zkurvená generace. Po konzultaci s pracovníky kulturních zařízení nechal proto závadný název vystřihnout ze stovky plakátů přinášejících lednový program jediného místního kina.
Košacký, člen ústředního sněmu ODA a neúspěšný kandidát do Senátu, vysvětluje svůj mravnostní zákaz faktem, že biograf provozuje město: "Není přece vhodné, aby se na plakátech tištěných na náklady radnice objevovaly takové výrazy. Stačí si poslechnout například dnešní čtrnáctiletou dívčí mládež, co už všechno umí říct... A najednou budeme na veřejných plochách propagovat výrazy, které si mohou přečíst i děti, které se to sotva naučily." Odpověď má i na otázku, proč stejnou bdělost neosvědčila obec v případě filmu Věry Chytilové Dědictví aneb kurvahošigutentag. "Tam to má své opodstatnění - český humor a intelektuální podtext," říká starosta.
Cenzurní verdikt se opírá o závaznou vyhlášku z roku 1991, která "vymezuje způsob prodeje a rozšiřování tiskovin, filmů, vyobrazení a jiných předmětů erotické povahy". Město tak získalo prostor suplovat působení mravnostní policie zrušené u nás v roce 1945, i když ve své výchově školou povinných dítek může jít pouze příkladem. Pornočasopisy i knižní tituly se sprostými slovy v názvu se na soukromých pultech v Jeseníku samozřejmě prodávají dál. Absurdnost vystříhaných plakátů pak udeřila do očí každého, komu se v lednu dostal do rukou kulturní měsíčník Jesenický rozhled (5000 výtisků) nebo kdo si prohlédl vitrínu místního kina: v obou byl český název Arakiho snímku uveden v plném znění.
Když o starostově stříhacím zásahu vyšel článek v regionálním Jesenickém týdeníku, přineslo to další problém: co když "negativní reklama" přiláká na tento mládeži nepřístupný film právě teenagery? Odpovědní činitelé to vyřešili obzvlášť pečlivou kontrolou občanských průkazů u vchodu. "Nikdo pod osmnáct neproklouzl," usmívá se vedoucí kina Martin Pohl. "Ale abych pravdu řekl, doufal jsem, že bude větší nával. Návštěvnost nepřekročila průměr."
Distributor Arakiho filmu - Atlantis entertainment - věděl moc dobře, proč je Doom Generation zkurvená. Už podle jména divák pozná, že nejde o film pro rodinnou víkendovou idylu. Pak nemůže dojít k takovému omylu jako například v Sezimově Ústí, kde snímek uvedli s anglickým názvem. "Přišlo dvacet lidí, z toho dvanáct odešlo během promítání. Když dávali film podruhé jako Zkurvenou generaci, přišlo těch správných sto padesát," říká David Matouš z Atlantisu.
Starosta Košacký na Doom Generation nešel: "Asi bych neměl, když jsem se postavil proti názvu." Názor, že vystříhávání jména z plakátů připomíná cenzuru, ovšem odmítá: "To by bylo hluboké nedorozumění. Nechtěl bych, aby si o mně někdo myslel, že jsem uzurpátor, který určuje kulturní politiku města. Ostatně lidi tady mě znají a vědí, o co mi šlo." Jeden z těch, kteří to pochopili dokonale, je šéf biografu Martin Pohl: "Mně se ten název nelíbil taky. A víte, starosta je slušný člověk. Projevil přání, aby se to neobjevilo na plakátech, u kina jsme mohli mít, co jsme chtěli, a film jsme promítali normálně.

Zpet Další dotaz

Archív připravuje NEWTON IT. Vaše návrhy a připomínky mailto:webmaster@newtonit.cz&subject=e-mail%20ze%20stranek%20http://respekt.newton.cz
Headlines, archív MFDnes, deník SUPER, 100 + 1 Zahraniční zajímavost